Filtrovaná káva je jeden z nejoblíbenějších nápojů v oblasti kávy. I vy určitě pijete kávu, nebo jste ji minimálně někdy ochutnali. Příprava kávy v posledních letech zažívá velký boom, především díky sociálním sítím. Influenceři se naučili fotit nazdobené kávičky z kavárenských řetězců na své Instagramy. Ovšem tajemství skutečné kávy tkví v její přípravě, nikoliv v tom, kolik sirupů a dalších věcí do ní přidáte. Filtrovaná káva se od espressa liší tím, že vodu, která kávou projde, nepohání žádný tlak. Espresso se připravuje z vody pod vysokým tlakem, u filtrované kávy se využívá jen přirozené gravitace procesu louhování ve vodě. Díky filtraci neobsahuje výsledný nápoj žádnou kávovou sedlinu, takže se dále nelouhuje. To je dobře, protože postupné louhování ovlivňuje chuť, a pokud se káva louhuje až příliš dlouho, může ji ovlivnit spíše k horšímu.

filtr

Na rozdíl od espressa si vychutnáte větší objem kávy, a proto se doporučuje i pro ty, kteří jsou zvyklí na pořádný hrníček plný horké, kouřící kávy a malé espressa je spíše rozčilují.

Jak tedy filtrovanou kávu připravit? Budete potřebovat kávové filtry, do kterých nasypete mletou kávu. Ta se doporučuje mlít až těsně před přípravou kávy. Měla by se namlít na takovou konzistenci, že bude připomínat kuchyňskou sůl. Voda by měla protékat asi 2,5 – 3 minuty, podle toho poznáte, že je káva namletá na správnou konzistenci. Pokud teče rychleji, zvolte příště větší hrubost kávy, pokud příliš pomalu, namlete ji příště na jemnější prášek. Ideální konzistence je u přípravy této kávy opravdu důležitá.

filtr

Správně připravovaná filtrovaná káva vám postupně uvolní svou chuť a aromata. Nejprve ucítíte hořké tóny, pak začnete rozeznávat tóny ořechů, karamelu, ovoce nebo čehokoliv, co má vaše káva obsahovat. To samozřejmě záleží na tom, jaký druh kávy jste si pro přípravu zvolili.